ekologiczne sprzątanie domu
01 czerwca 2022

Stabilizacja ozonu w wodzie kluczem do sukcesu w utrzymaniu czystości

Wodny ozon, czy też "woda ozonowana" szybko zdobywa uznanie branży utrzymania czystości. Dzieje się to głównie ze względu na uniwersalność tego środka i prostotę stosowania. Woda ozonowana nadaje się do sprzątania wszelkiego rodzaju powierzchni, jest skuteczna jak tradycyjne środki chemiczne do codziennego użytku oraz nie wymaga rozcieńczania - jest środkiem gotowym do użycia (Ready To Use).

Najbardziej wartościowe cechy wodnego ozonu jednak są inne:

1) Bezpieczeństwo - woda ozonowana jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i środowiska

2) Sprzyja zrównoważonemu rozwojowi - jest substancją ekologiczną, wyprodukowaną z materiałów z recyklingu a zużyte kartridże są bezpłatnie odbierane od Klientów i przekazywane do producenta Tersano - ponownie poddawane recyklingowi wracają na rynek jako pełnowartościowy produkt. Dodatkowo redukuje zużycie plastiku, minimalizuje transport i ogólnie redukuje ślad węglowy.

 

Wspomniane, kartridże (zwane filtrami), są materiałami eksploatacyjnymi, które czasami budzą kontrowersje u nowych Klientów...

Dlaczego Tersano stosuje kartridże? Czy nie lepiej wybrać inny produkt, który nie wymaga stosowania kartridża?

Wyjaśnienie jest proste!

Ozon bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie przez co na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wytwarzających środek pod nazwą "wodny ozon" czy "woda ozonowana". Jednak, ze względu na krótki czas połowicznego rozkładu ozonu (półokres trwania) ozon rozpadnie się zaraz jak zostanie wyprodukowany.

W literaturze możemy znaleźć informacje, że półokres trwania wynosi do 30 min, co oznacza, że co 30 min stężenie ozonu w wodzie spada o połowę!

Weźmy jako przykład, że dane urządzenie wytwarza wodny ozon o stężeniu 2 ppm. Skoro do eliminacji mikroorganizmów jak bakterie, grzyby, wirusy potrzebujemy min. 0,3 ppm ozonu w wodzie to taki wodny ozon może nam służyć przez niecałe 3 godziny - nie jest to wystarczająco dużo czasu jak na wykonanie serwisu sprzątania w danym okresie. Nawet jeśli wystarczyłoby to na realizację sprzątania danego obszaru wodą ozonowaną to pojawia się konieczność ponownego dojścia do urządzenia, wylania środka jaki nam pozostał i napełnienie świeżego środka - tracimy cenne minuty...

Firma Tersano wynalazła i opatentowała stabilizatory wodnego ozonu, tzw. kartridże, dzięki którym wodny ozon (woda ozonowana) utrzymuje stężenie ozonu w wodzie na odpowiednim poziomie znacznie dłużej! Pozwala to na lepszą optymalizację czasu pracy jak i na oszczędność wody.

 

Clean-Ox, jako autoryzowany dystrybutor Terano na rynek Polski, ma dwa rodzaje kartridży dostępnych w naszej ofercie:

Kartridż SAO-24 - cieszy się największym uznaniem wśród naszych Klientów, ponieważ utrzymuje stężenie ozonu w wodzie w stopniu zwalczającym bakterie, grzyby, wirusy oraz pochłania zapachy w czasie do 24h od momentu wyprodukowania wody ozonowanej z dozownika Lotus Pro (stężenie ozonu w wodzie nie mniejsze niż 0,3 ppm), następnie środek Tersano może być używany jako środek czyszczący jeszcze przez kolejne 6 dni.

Takie rozwiązanie pozwala na np. napełnianie butelek ze spryskiwaczem 1x na dobę (np. na porannej zmianie) i korzystanie ze środka przez 24h gwarantując najwyższą jakość sprzątania.

Kartridż SAO-4 - również w sprzedaży, głównie do Klientów, którzy muszą dostarczyć serwis sprzątania z bardzo dużą częstotliwością (np. co 2h). Woda ozonowana z tego kartridża utrzymuje stężenie ozonu w wodzie w stopniu zwalczającym bakterie, grzyby, wirusy oraz pochłania zapachy w czasie do 4h od momentu wyprodukowania wody ozonowanej z dozownika Lotus Pro (stężenie ozonu w wodzie nie mniejsze niż 0,3 ppm), następnie środek Tersano może być używany jako środek czyszczący jeszcze przez kolejne 3 dni.

 

Reasumując: TAK - stabilizacja ozonu w wodzie jest kluczem do sukcesu w utrzymaniu czystości!